fbpx
Male tajne velikih majstora

Male tajne velikih majstora

Male tajne velikih majstora savršeno dekorisanje plafona
Dodavanjem samo malo boje u bilo koju prostoriju vašeg doma može biti mali korak prema velikim dekorativnim poboljšanjima.

Boje stvaraju iluziju manjeg ili većeg prostora. Svetlije boje otvaraju prostor i čine ga većim, a tamnije boje ga smanjuju.  Važno da se setite da tamne i jarke boje plafona privlače pogled na gore.  Svetle i neutralne boje skreću pogled na dole, to jest, uopšte ne dolaze do izražaja. Koliko god zvučalo čudno, isti faktori se ubrajaju i kada ste u potrazi boje za vaše plafone. Dobro promišljena boja za vaš plafon može dati bilo kojoj prostoriji novu dimenziju. U suštini, gotovo svi kreče svoje plafone u bijelo, ne dodajući nikakav pigment u farbu. Prava boja, tekstura i uređenje plafona može naglasiti proporcije sobe. Promijeniti osjećaj boravka u sobi i minimizirati bilo kakve fizičke nedostatke.

Svetlije boje za otvaranje prostora:

Prvo što treba da uradite je da procenite prostoriju,  prvenstveno visinu zidova, visinu plafona. Kada krečite plafon u neku boju, imajte u vidu i boju nameštaja. Kao i ostalih dominantnih detalja u prsotoriji, da biste sve uklopili u harmoničnu sliku. Ako želite da postignete efekat veće prostorije, okrečite plafon u neku svetliju boju. Ako su zidovi i nameštaj u neutralnim tonovima, slobodno se usudite da boja plafona bude jača. Čak i ako su vaši zidovi bijeli, to ne znači da i vaši plafoni moraju biti. Boja na plafonima može sobi dati drugu dimenziju i sjaj.  Koristeći tople boje sobu ćete učiniti otvorenom, jer ćete imati osjećaj da boravite napolju. Boje mogu biti nebesko – plava, boja kajsije ili žuta.  Ukoliko plafon želite učiniti nižim, razmislite o tome. Ofarbate u tamnu boju kao što je maslinasta, boja čokolade ili ugljena.

farbanje plafona

Tamne boje za efekat manjeg prostora:

Kao što svetle boje uvećavaju prostor, tamne ga smanjuju.  Ako želite da postignete efekat manje prostorije, birajte da plafon okrečite u neku tamnu boju. Samo vodite računa da ne napravite od prostorije široku a nisku kockicu.

Različite boje da razgraniče proctor:

Često se dešava da je u nekom stanu jedna prostorija višenamenska, kao na primer, dnevna soba i trpezarija, ili kuhinja i trpezarija. U ovakvim slučajevima je plafon u drugoj boji odlično rešenje da razgraniči prostor. Pošto se često dešava da su takve prostorije uređene različitim nameštajem, koji nije uvek u tonu, najsigurniji i najbezbedniji način je da plafon prati istu boju. Ali da se primenjuju različiti tonovi. Naravno, ako ovo nije slučaj, onda se slobodno poigrajte i različitim bojama. Različite boje plafona mogu dobro doći i stanarima čiji stanovi imaju spuštene plafone, koji se, pored osvetljenja, mogu iskoristiti kao dekorativni detalj u boji.

Plafon na pruge? Da, naravno!

Da, ovo je jedna od ideja koje će dobro doći svima koji žele vizuelno da prošire ili izduže prostor, jer će pruge, u zavisnosti od toga da li su vertikalne ili horizontalne, pojačati efekat. Još ako su ostali dekorativni elementi svedeni i neutralni, plafon će postati glavna zvezda prostorije. Ukoliko ne želite ofarbati cijeli plafon, razmislite o farbanju njegovih dijelova. Tri velika dijamanta, nekoliko krugova ili drugi šabloni mogu vaš plafon učiniti zanimljivim, ali i olakšati krečenje. Plafoni ne trebaju biti dosadni niti ih trebate ignorisati. Iskoristite ih da biste naglasili dekoraciju sobe. Svaki put kada legnete na krevet ili na kauč, sigurno ćete gledati u plafon. Zašto ne biste od vašeg plafona napravili nešto što će privlačiti poglede. Nakon što to napravite, bićete iznenađeni izgledom ostatka sobe.

Bojenje visokih plafona:

Bojom vašeg plafona  možete preći i 30-tak cm na zidove. Na ovaj način plafon ćete pretvoriti u neku vrstu kapka i smanjiti kontrast između njega i plafona. Time ćete i vaš plafon učiniti nižim.  Ovo možete uraditi jedino ako je vaš plafon ofarban u boju svjetliju od boje zida.