fbpx
Čudesni svet fasada – nešto novo u svetu

Čudesni svet fasada – nešto novo u svetu

Čudesni svet fasada – nešto novo u svetu

Postoji nekoliko novih i nadolazećih tehnologija i trendova u fasadnim sistemima koji se danas koriste u građevinarstvu.

Evo nekoliko primera:


Dinamičke fasade:
Dinamičke fasade su fasade zgrada koje se mogu menjati kao odgovor na uslove okoline. Mogu se kontrolisati pomoću sistema za upravljanje zgradom koji prilagođavaju položaj uređaja za senčenje, kao što su lamele ili letvice, kako bi kontrolisali količinu sunčeve svetlosti koja ulazi u zgradu. Ovo može pomoći u smanjenju potrošnje energije smanjenjem potrebe za veštačkim osvetljenjem i klimatizacijom.

S obzirom na to da mnogim generativnim i kreativnim potencijalima digitalno vođenog dizajna još uvek nedostaje praktična povratna informacija, korisno je pogledati najsavremenije sisteme koji se zaista grade. Osim skrivenih troškova i potencijalnih problema sa performansama, ovi projekti svedoče o tehnološkom napretku i različitim najsavremenijim trendovima u dizajnu fasada.

Fotonaponski uređaji integrisani u zgradu (BIPV): fotonaponski elementi integrisani u zgradu (BIPV) su fotonaponske ćelije koje su integrisane u omotač zgrade, kao što su krov ili zidovi. Ovi sistemi mogu generisati električnu energiju za zgradu, što može pomoći u smanjenju potrošnje energije i troškova. BIPV se takođe može integrisati sa sistemima za senčenje integrisanim u zgradi, kao što su pergole ili nadstrešnice, kako bi se obezbedila senčenje i istovremeno proizvodila energija.

Ljubav i fascinacija tehnologijom i eksperimentisanjem postali su preovlađujući i ekstenzivni deo u arhitektonskom diskursu ovih vremena. Ovo je rezultiralo beskrajnim mogućnostima u dizajnu i upotrebi dinamičke i kinetičke arhitekture.

Okruženje je ključni faktor koji utiče na dizajn fasada, količina slojeva i izbor materijala, sve zavisi od ovih spoljnih sila.


Prozirne fasade:
Prozirne fasade su fasade zgrada koje se sastoje od velikih staklenih ili plastičnih panela. Ovi sistemi mogu obezbediti prirodno svetlo u unutrašnjosti zgrade, što može smanjiti potrebu za veštačkim osvetljenjem. Transparentne fasade se takođe mogu koristiti za stvaranje osećaja otvorenosti i povezanosti sa spolja.

Staklene fasade nastale su zbog kombinacije upotrebe različitih materijala, tehnologije i novih mogućnosti gradnje. Služe za spoljno i unutarnje oblaganje objekata te su najbolja estetska i ekonomska rešenja za novogradnju i adaptaciju objekata. Velike staklene površine i moderan dizajn maksimalno se koriste kao prirodan izvor svetlosti. Služe za različite prodajne salone i prostore slične namene. Ove fasade često nazivaju i zid zavese.

Prednosti su dobro zaptivanje, klasično otvaranje, i jednostavno održavanje, pristupačne cene

 

Kinetičke fasade: Kinetičke fasade su fasade zgrada koje se pomeraju ili menjaju oblik kao odgovor na uslove okoline. Mogu se kontrolisati pomoću sistema za upravljanje zgradom koji prilagođavaju položaj uređaja za senčenje, kao što su lamele ili letvice, kako bi kontrolisali količinu sunčeve svetlosti koja ulazi u zgradu. Ovo može pomoći u smanjenju potrošnje energije smanjenjem potrebe za veštačkim osvetljenjem i klimatizacijom.


Pametne fasade:
Pametne fasade su fasade zgrada koje su opremljene senzorima i drugim tehnologijama koje mogu prikupljati i prenositi podatke o okruženju i performansama zgrade. Ovi podaci se mogu koristiti za optimizaciju energetskih performansi zgrade i stvaranje ugodnijih uslova u zatvorenom prostoru.

Fasada se može smatrati pametnom kada se prilagođava uslovima sredine i istovremeno se transformiše. To se dešava kroz njegove komponente (pasivne ili aktivne), koje se prilagođavaju različitim uslovima, reagujući na promene koje se dešavaju spolja i iznutra zgrade. Kada su u pitanju fasade, glavni fokus je na jednačini maksimiziranja prirodne sunčeve svetlosti, zaštite od sunčevog zračenja, uz kontrolu ventilacije i unosa/izlaza toplote.

 


Zelene fasade:
Zelene fasade su fasade zgrada koje su prekrivene vegetacijom, poput bršljana ili mahovine, kako bi se obezbedio prirodni izolacioni sloj, smanjio efekat toplotnog ostrva i poboljšao kvalitet vazduha.

Mogu se razlikovati tri vrste vegetacije:

-Samopenjajuće biljke, koje se penju uz pomoć vitica, upredenih stabljika ili sisaljki

-Biljke penjačice kojima je potrebna konstrukcija postavljena ispred zida uz koju mogu da rastu i da se penju

-Viseće biljke koje rastu iz saksija na krovu ili balkonu (ove biljke zahtevaju više nege: đubrivo, vodu i zaštitu od mraza)

-Zelene fasadne bašte, pri čemu biljke rastu prema gore iz saksija pričvršćenih za fasadu ili sa podloge pričvršćene za nju

Ovo su generalno skupa i krhka rešenja zbog zahtevane intenzivne nege i održavanja, uključujući redovno zalivanje i đubrenje. Postavlja se pitanje koliko ova rešenja mogu biti održiva. Treba ih primeniti samo u slučajevima kada se biljke ne mogu direktno ubaciti u zemlju u podnožju fasade.

Ovo su samo neki od primera čudesnog sveta  fasada i mnogih novih i  tehnologija i trendova u fasadnim sistemima koji se danas koriste u građevinarstvu. Oblast se stalno razvija, a novi materijali i tehnologije se stalno razvijaju.

Oblikujte i ulepšajte prostor oko Vas uz našu pomoć.

Za više informacija o proizvodima za fasadu  posetite naš sajt.